Taekwondo

Taekwondo to koreańska sztuka walki, narodowy sport Korei i liczy ponad dwa tysiące lat. Taekwondo oficjalnie powstało 11 kwietnia 1955r. Twórcą taekwondo był gen. Choi Hong Hi (9 DAN). Dyscyplina ta jest uprawiana w 150 krajach. Taekwondo na świecie rozwija się głównie w dwóch odmianach:

  • International Taekwondo Federtion czyli ITF
  • World Taekwondo Federation czyli WTF

Największe różnice między taekwondo ITF a WTF są widoczne w układach formalnych i przepisach walki sportowej. W taekwondo ITF zawodnicy posiadają rękawice i ochraniacze na stopy. Można zadawać kopnięcia na tułów i głowę oraz ciasy ręczne. Wersja ta jest zbliżona do kickboxingu.

Taekwondo WTF jest wersją olimpijską. Zawodnicy mogą zadawać kopnięcia na tułów i głowę oraz ciosy ręczne tylko na tułów. W 1988 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu i w 1992 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie Taekwondo pojawiło się jako dyscyplina w formie pokazowej. Dopiero w 2000 r. od Igrzysk Olimpijskich w Sydney Taekwondo jest pełnoprawną dyscypliną olimpijską. W tej odmianie taekwondo zawodnicy posiadają specjalny ochraniacz tułowia z elektronicznymi czujnikami, który rejestruje trafienia.

Nazwę Taekwondo tworzą trzy słowa:
TAE
– stopa, uderzenie stopą
KWON – pięść, uderzenie pięścią
DO – droga, filozofia życia

Taekwondo charakteryzuje ogromna gama widowiskowych techniki nożnych, które do opanowania wymagają od trenujących gibkości, zwinności, koordynacji oraz lat ciężkich treningów.
Z racji tego, że Taekwondo i Kickboxing są zbliżone do siebie pod względem technik, walki sportowej oraz punktacji sędziowskiej dlatego można prowadzić równoległe szkolenie w tych dwóch dyscyplinach.

 

Klub Sportowy Mistral Będzin Dąbrowa Górnicza Jaworzno Wojkowice Czeladź Sosnowiec Boks Kickboxing Taekwondo K1 sztuki walki treningi dla dzieci-160.jpg   Klub Sportowy Mistral Będzin Dąbrowa Górnicza Jaworzno Wojkowice Czeladź Sosnowiec Boks Kickboxing Taekwondo K1 sztuki walki treningi dla dzieci-170.jpg   Klub Sportowy Mistral Będzin Dąbrowa Górnicza Jaworzno Wojkowice Czeladź Sosnowiec Boks Kickboxing Taekwondo K1 sztuki walki treningi dla dzieci-163.jpg   Klub Sportowy Mistral Będzin Dąbrowa Górnicza Jaworzno Wojkowice Czeladź Sosnowiec Boks Kickboxing Taekwondo K1 sztuki walki treningi dla dzieci-172.jpg

facebook

Następne zawody

Mistral Fight Camp

Tresna, 15-22.08.2024Mistral Sport Camp 2024 - Klub Sportowy Mistral Będzin Dąbrowa Górnicza Jaworzno Wojkowice Czeladź Sosnowiec Boks Kickboxing Taekwondo K1 sztuki walki treningi dla dzieci śląsk.jpg
tyg
dni
godz
min
sek

Współpraca

logo PZKB 1.jpg

ITF Poland LOGO 1.jpg

Polski Związek Bokserski(1).jpg

Śląski Związek Bokserski w Katowicach.jpg

Ciekawe strony

5 palców.jpgCodeBlueSolutionsLogo_LightBG.jpg Mistral Camp.jpg skoweralogowektor.jpg

 

GEBSTAR-logo-RGB-72dpi.jpg AUTO CENTRUM PIK logo_kolor.jpg

azcom.jpg

Miasta oraz Gminy współfinansujące i wspierające działania Klubu Sportowego Mistral

Miasta i Gminy(1).jpg

.